Radca prawny, adwokat, mecenas – czym się różnią?

Jaka jest różnica pomiędzy radcą prawnym a adwokatem? Kim jest mecenas? Jakie ma uprawnienia? Czy radca prawny może występować w sądzie?

Do tego wpisu zainspirowali mnie… Klienci oraz Znajomi!

Bardzo często spotykam się z pytaniami takimi jak:

„Czy jako radca prawny może pani reprezentować mnie przed sądem?”

„Tę firmę za zaległe faktury, to pozwę u Pani, ale rozwód muszę zrobić u adwokata, tak?”

„Radca prawny to taki prawnik, który dopiero uczy się na adwokata, prawda?”

„Radca prawny? Czyli co ty właściwie robisz?”

I wiele, wiele innych.

Kim jest radca prawny, a kim adwokat?

Wszystkim zdezorientowanym wyjaśniam, że radca prawny i adwokat, to prawnicy, którzy odbyli aplikację radcowską lub adwokacką oraz zdali zawodowe egzaminy państwowe. Tym samym uzyskali uprawnienia do występowania przed sądami we wszystkich typach spraw.

Zawód adwokata od zawsze kojarzył się z prowadzeniem spraw rodzinnych i karnych. Natomiast radcowie prawni historycznie zajmowali się głównie obsługą prawną przedsiębiorstw i nie mogli bronić osób mających status oskarżonych w sprawach karnych i karnoskarbowych, a to ze względu na pozostawanie w stosunku pracy. Obecnie jednak, o ile radca prawny nie pozostaje w stosunku pracy (chodzi tutaj o bycie niezależnym od żadnych wpływów), może występować także jako obrońca w sprawach karnych (adwokatom w ogóle nie wolno wstępować w stosunek pracy). Można zatem przyjąć, że aktualnie zawody te są sobie równe.

Czym zajmuje się radca prawny, a czym adwokat?

Zarówno radcy prawnemu, jak i adwokatowi możecie polecić Państwo wszystkie swoje sprawy, w których potrzebujecie pomocy profesjonalnego pełnomocnika. Może to być, np. udzielenie krótkiej porady prawnej lub sporządzenie opinii prawnej, napisanie lub sprawdzenie umowy lub innych dokumentów, czy przygotowanie pisma procesowego i w końcu reprezentacja przed sądami i urzędami.

Specjalizacje

Oczywiście może się zdarzyć, że w ramach swojej praktyki radca prawny lub adwokat, będą udzielać porad prawnych wyłącznie w ramach określonych dziedzin prawa. Mówimy wtedy o specjalizacji. Może ona obejmować, np. prawo medyczne, prawo rodzinne, prawo pracy, prawo cywilne, prawo karne, prawo administracyjne, prawo imigracyjne, itd. Informacji o specjalizacjach należy szukać na stronach internetowych kancelarii (za przykład niech posłuży moja strona: http://kancelariakimbort.pl/#dzialalnosc) lub bezpośrednio u prawnika, któremu chcieliby Państwo zlecić sprawę.

Czy aktualnie, wobec zrównania uprawnień radców prawnych i adwokatów, uzasadnione jest istnienie dwóch samorządów – radcowskiego i adwokackiego? Na to pytanie prawnicy próbują sobie odpowiedzieć od dobrych kilku lat, jednak wciąż nie wypracowano rozwiązania, które zadowoliłoby obie strony.

Kim jest mecenas?

Mecenasami zwyczajowo nazywa się właśnie radców prawnych i adwokatów. Często zdarza się, że mecenasem nazywa się także aplikanta radcowskiego lub adwokackiego, który przed sądem zastępuje radcę prawnego lub adwokata na mocy upoważnienia substytucyjnego.

Strojem urzędowym radcy prawnego i adwokata jest toga. Zakłada się ją wyłącznie na czas rozprawy lub posiedzenia, które odbywają się przed sądem. Radcę prawnego poznacie Państwo po niebieskim żabocie i lamówkach na rękawach, natomiast adwokat ubrany będzie zawsze w togę z żabotem i lamówkami w kolorze zielonym.

Mam nadzieję, że ten wpis rozwiał wszelkie Państwa wątpliwości. W przypadku pytań pozostaję do dyspozycji w komentarzach pod tekstem lub pod adresem: radca@kancelariakimbort.pl

radca prawny Angelika Kimbort

Kancelaria Radcy Prawnego we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *